تازه های آلرژی (اخبار)

آلرژی به تخم مرغ و درمان آن
Oct 01
1397

آلرژی به تخم مرغ و درمان آن

 

تخم مرغ از دو قسمت سفیده و زرده تشکیل شده است. برخلاف زرده، که ازنظر داشتن چربی غنی است، سفیده تخم‌مرغ تقریباً فاقد چربی است و کربوهیدرات کمتر از یک درصد آن را تشکیل می‌دهد. اکثر افراد مبتلا به حساسیت به تخم‌مرغ، به پروتئین‌های موجود در سفیده تخم‌مرغ واکنش نشان می‌دهند و برخی نیز به زرده حساسیت دارند. اگرچه سفیده تخم‌مرغ به‌عنوان یک منبع تقریبا فاقد چربی و سرشار از پروتئین ، ازنظر تغذیه باارزش است، درصدی از افراد قادر به خوردن آن نیستند.

پنج پروتئین آلرژن اصلی تخم پرندگان خانگی ( Gallus domesticus ) شناسایی شده اند که با نام Gal d 1-5 نام گذاری شده اند.از میان آلرژن های مذکور 4 آلرژن در سفیده تخم مرغ egg white شامل ovomucoid (Gal d 1), ovalbumin (Gal d 2), ovotransferrin (Gal d 3) lysozyme (Gal d 4)  می¬باشند. شایان ذکر است با وجود آنکه ovalbumin بیشترین پروتئین موجود در سفیده تخم مرغ محسوب می گردد اما در میان 4 آلرژن مذکور،ovomucoid  آلرژن غالب(dominant)  است و آلرژنی است که کودکان با احتمال کمتری حساسیت به آن را با افزایش سن از دست می دهند. همچنین پروتئین ovomucoid  برخلاف ovalbumin خصوصیات حساسیت زایی خود را پس از حرارت دادن نیز از دست نمی¬دهد.

حدود 6-4% کودکان  و حدود 4-3% بالغین از آلرژی غذایی رنج می برند. که این مسئله در سلامت و کیفیت زندگی آنها تاثیرگذار خواهد بود. آلرژی به تخم مرغ دومین آلرژی شایع غذایی در کودکان در سطح دنیاست. شیوع آلرژی به تخم مرغ تا 5/2 سالگی حدود 6/2% است. شدت واکنش آلرژیک از یک خارش دهان و حلق و یک کهیر خفیف تا یک واکنش تهدید کننده حیات نظیر آنافیلاکسی متفاوت است. پرهیز کامل از مصرف پروتئین تخم مرغ تنها درمان استاندارد آلرژی به این ماده غذایی است.

اما وجود تخم مرغ در ترکیب بسیاری از مواد خوراکی این کار را سخت کرده و مصرف اتفاقی این ماده و واکنش¬های پس از آن و تاثیری که در کیفیت زندگی افراد می گذارد، بکارگیری روش های نوین درمانی را اجتناب ناپذیر کرده است.

حساسیت زدایی روشی است که با مصرف مداوم با دوز مشخص و طبق برنامه تعیین شده از ماده غذایی، آستانه ایجاد واکنش به آن ماده غذایی افزایش یافته و ریسک بروز واکنش کاهش می یابد. هدف از ایمونوتراپی رسیدن به تولرانس یعنی فقدان طولانی مدت واکنش آلرژیک به ماده غذایی حتی پس از قطع درمان حساسیت زدایی است.

ایمونوتراپی خوراکی برای اولین بار در سال 1908 در یک بیمار با آنافیلاکسی به تخم مرغ شرح داده شد. اما پس از گذشت حدود یک قرن برای درمان آلرژی غذایی مورد استفاده قرار گرفت. این موضوع در سه دهه اخیر خصوصا در 10 سال اخیر مورد مطالعه قرار گرفته و به نظر می رسد که درمیان درمان های پدیدآمده امید بخش ترین درمان برای آلرژی به تخم مرغ باشد. ایمونوتراپی خوراکی شامل تجویز منظم آلرژن در مقادیر افزایش یابنده برای القای حساسیت زدایی در یک بازه زمانی نسبتا کوتاه می باشد.

 

آخرین مطالب

مطب صادقیه

  • صادقیه، بلوار فردوس شرق، بین شهید مالکی و رامین، پلاک 250، طبقه سوم
  • 44005697 و 44019730

ساعات کاری مطب صادقیه

  • شنبه عصر ساعت 15:00 الی 20:00 

  • چهارشنبه عصر ساعت 15:00 الی 20:00

مطب شریعتی

  • خیابان شریعتی،بالاتر از میرداماد، روبروی ایستگاه مترو شریعتی، خیابان زیبا، پلاک 60، واحد 2
  • 26703770 , 26703670 , 26702070

ساعت کاری مطب شریعتی

  • یکشنبه عصر ساعت 15:00 الی 20:00 

  • سه شنبه عصر ساعت 15:00 الی 20:00
عضویت در خبرنامه