تازه های آلرژی (اخبار)

کهیر
Dec 22
2018

کهیر

کهیر بثورات قرمز و خارش دار روی پوست است که با یک تورم موضعی در ناحیه سطحی پوست همراه است.

این ضایعات پوستی ظرف چند ساعت در محل قبلی محو می شوند و در محل جدیدی از بدن مجددا ظاهر می شوند 

کهیر پس از بر طرف  شدن از خود آثاری باقی نمی گذارد . در برخی موارد ضایعات کهیری بصورت جوش های جدا از هم هستند اما در برخی دیگر این جوشهای جدا از هم ممکن است به هم متصل شوند و یک سطحی از قرمزی و تورم در پوست ایجاد کنند که خارش دار است.

کهیر حاد در حدود 20 % افراد جامعه در طول زندگی رخ می دهد و معمولا با آلرژی نسبت به یک غذا یا دارو همراه است البته ممکن است کهیر حاد در اثر ابتلا به یک عفونت ویروسی و یا گزش یک حشره هم ایجاد شود . کهیرهای حاد اغلب خود محدود هستند و ادامه پیدا نمی کنند .

اما کهیر مزمن ، کهیری است که بیش از 6 هفته فرد را گرفتار خود می کند بطوریکه فرد مبتلا در بیشتر روزهای هفته دچار کهیر است .کهیر مزمن در حدود 1%جمعیت جامعه دیده می شود و در اکثریت موارد علت آن نامشخص است .

حدود 80%کهیرهای مزمن ، ایدیوپاتیک است یعنی علت مشخص ندارد .از میان کسانیکه دچار کهیر مزمن با علت نامشخص هستند حدود 40-30% افراد دچار کهیر مزمن خود ایمنی هستند (chronic autoimmune urticaria) یعنی در بدن آنها Igv  علیه FgE یا گیرنده آن تشکیل شده است.حدود 40% کسانیکه دچار کهیر مزمن هستند همراه با بروز کهیر دچار حملات آنژیوادم هم می شوند. یعنی همزمان با ایجادکهیر منتشر در بدن ، دچار تورم در پلک ها،زبان،لبها و یا کف دست ها و پاها و یا ناحیه تناسلی هم می شوند. البته باید گفت که ممکن است فردی فقط دچار آنژیوادم مزمن باشد و کهیر رادر حملات آنژیوادم مزمن خود تجربه نکندکه فقط حدود 10% افراد این خصوصیت را دارند.

کهیر مزمن در بالغین شایعتر از کودکان است . و در خانمها 2 برابر آقایان مشاهده می شود. شروع بیماری کهیر مزمن معمولا در دهه 3 تا 5 زندگی است . کهیر مزمن در اکثر بیماران بین 5-2 سال طول می کشد هر چند در 20% افراد مبتلا ممکن است بیش از 5 سال هم طول بکشه.

در یک مطالعه معتبر مشاهده شد که وجود فشار خون بالا در فرد ، وجود آنژیوادم همراه با کهیر ، داشتن تظاهرات شدید کهیر مزمن و بیماری خود ایمنی تیروئید باعث طولانی تر شدن دوره بیماری کهیر مزمن می شود .

در مطالعه معتبر دیگری که بر روی بیماران دچار کهیر مزمن بدون علت مشخص انجام گرفت نشان داد که افرادی که به دوز بالای آنتی هیستامین پاسخ مناسب نمیدهند در آزمایشات خود دارای سطح کمپلمان (C3) بالاتر ، CRPبالاتر سایز پلاکت بالاتر و همچنین کمبود شدیدتر بازوفیل ها را در شمارش سلولهای خون دارند .

حدود 12% بیماران دچار کهیر مزمن ، همزمان دچار بیماری تیروئید هم هستند بین وجود اتوآنتی بادی های تیروئید و وجود اتو آنتی بادی های  IgV علیه FgE و یا گیرنده هایش ارتباط وجود دارد.

تست پوستی ASST (Autologous serum skin test) در 58% افرادی که دچار کهیر مزمن ناشی از فعل و انفعالات خود ایمنی هستند مثبت می شود .

همچنین 40% از افرادی که کهیر مزمن خود ایمنی دارند در اثر ایجاد فشاری مختصر روی پوست (مانند کشیدن آبسلانگ روی پوست سالم) دچار ضایعه کهیری روی پوست می شوند که به آن درموگرافیسم و یا کهیر خود ساخته urticaria  factitia گفته می شود .

برای درمان کهیر مزمن می توان از داروهای آنتی هیستانین ، آنتی لکوترین و ... می توان استفاده کرد .

دکتر وحید قبادی دانا

فوق تخصص آسم ، آلرژی و بیماریهای نقص ایمنی

عضو هیات علمی

آخرین مطالب

مطب صادقیه

  • صادقیه، بلوار فردوس شرق، بین شهید مالکی و رامین، پلاک 250، طبقه سوم
  • 44005697 و 44019730

ساعات کاری مطب صادقیه

  • شنبه عصر ساعت 15:00 الی 20:00 

  • چهارشنبه عصر ساعت 15:00 الی 20:00

مطب شریعتی

  • خیابان شریعتی،بالاتر از میرداماد، روبروی ایستگاه مترو شریعتی، خیابان زیبا، پلاک 60، واحد 2
  • 26703770 , 26703670 , 26702070

ساعت کاری مطب شریعتی

  • یکشنبه عصر ساعت 15:00 الی 20:00 

  • سه شنبه عصر ساعت 15:00 الی 20:00
عضویت در خبرنامه