تازه های آلرژی (اخبار)

درماتیت تماسی
Jul 02
0776

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی بعلت واکنش بین مواد مختلف با پوست رخ می دهد و شامل انواع آلرژیک ، تحریکی (irritant) ، فوتو آلرژیک ، فوتو توکسیک و کهیر تماسی (contant urticaria ) می باشد .

عامل اصلی بیماریهای شغلی پوست نیز درماتیت تماسی است .

افرادی که بیماری درماتیت آتوپیک یا اگزمای سرشتی دارند ، شانس بیشتری برای ابتلا به بیماری درماتیت تماسی آلرژیک بویژه در محل کار دارند .

Patch test نقش مهمی در تشخیص عامل ایجاد کننده درماتیت تماسی آلرژیک دارد .

بیماری که دچار ضایعات پوستی اگزمایی است می بایست توسط پزشک مورد ارزیابی قرار گیرد و در برخی موارد علت اگزما درون زاد یا انروژن است مانند بیماری اگزمای آتوپیک ، لیکن سیمپلکس ، astentotic eczema ، و در برخی موارد علت اگزما برون زاد یا اگزوژن است مثل بیماری درماتیت تماسی

شایعترین آلرژن های تماسی شامل نیکل ، تیمررسل Thimerosal و fragrance mix (مواد عطر ) می باشند .

CD در خانمها 2 برابر شایعتر از آقایان است شروع درماتیت تماسی اغلب در سنین جوانی است .

نیکل در بدلیجات ، دکمه های لباس ، کمربند لباس وجود دارد و همچنین امروزه در برخی قطعات گوشی موبایل هم از قطعات نیکلی استفاده می شود.

یکی دیگر از موادی که بطور شایع می توان باعث درماتیت تماسی آلرژیک شود حساسیت به کرومیوم(chromium) است این ماده در سیمان مرطوب و همچنین  در پوستهای دباغی شده چرمی وجود دارد . بنابراین می توان در تماس های شغلی با سیمان و یا چرم و یا در افرادی که از کفش یا لباس چرمی استفاده می کنند و به کرومیوم حساس هستند ایجاد مشکل تماسی در برخی از خانم ها که از رنگ مو استفاده میکند، ماده ای بنام PPD(P-phenylen diamine) می تواند باعث درماتیت تماسی آلرژیک شود .

طبق آمار موجود5/2 – 2/0 از کسانیکه از رنگ مو استفاده می کنند و حدود 20 درصد از آرایشگرها که با رنگ مو تماس دارند از درماتیت تماسی آلرژیک بواسطه PPD رنج می برند .

همچنین کسانیکه که با black henna ، تتو شده اند نیز درمعرض مواجه با PPD و احتمال ابتلا به درماتیت تماسی آلرژیک قرار دارند.

یکی از علل بروز درماتیت تماسی آلرژیک مواجه برخی مواد شیمیایی با اشعه UVA است . این مواجه باعث ایجاد تغییراتی در برخی مواد شیمایی می شود که موجب می شود این مواد خاصیت آلرژی ذایی پیدا کنند شایعترین علت فوتوآلرژی تماسی در حال حاضر استفاده از کرمهای ضد آفتاب است در این حالت ماده شیمیایی بنزوفنون (Benzophenon)موجود در کرمهای ضد آفتاب عامل بروز درماتیت تماسی آلرژیک است.

علایم بالینی درماتیت تماسی آلرژیک :

شامل قرمزی پوست ، ایجاد جوشهای پوستی (پاپول ) و یا بثورات آبدارپوستی(وزیکول) ،  پوسته ریزی ، ایجادفیشردرپوست خارش زیاد و گاهی وجود درد در پوست ناحیه درگیرمی باشد .

فاکتور محیطی مانند رطوبت پایین،دمای بالا،تعریق زیاد می تواند اثر تخریبی روی سه سلولی روی پوست داشته باشد که می تواند منجربه تشدید اثر نفوذ آلرژن به درون پوست شوند .

در درماتیت تماسی آلرژیک سایر نواحی پوست بدن که تماس مستقیم با الرژن نداشته است نیز ممکن است دچار مشکل شود که به آن توزیع ثانویه (secondry spread)گفته می شود.

شایعترین نواحی درگیر در درماتیت تماسی آلرژیک،پلک ها و پوست گردن است مثلا برخی مواد شیمیایی موجود در شامبوها و یا کرم صورت می تواند باعث ایجاد درماتیت در پلک ها شود .

لاک ناخن بیش از اینکه انگشتان دست را دچار درماتیت نماید،پوست گردن را درگیر می کند مواد معطر موجود در دئودرانت ها می تواند باعث درماتیت ناحیه زیر بغل (آگزیلا )شود . افرادی که از کفش های چرمی بدون پوشیدن جواب استفاده می کنند  در صورت وجود حساسیت به چرم(کرومات) ممکن  است دچار درگیری پوست ناحیه روی پا شوند .

Patch test یک روش استاندارد و مهمترین وسیله تشخیصی برای شناسایی علت درماتیت تماسی الرژیک است.

برای درمان موفق درماتیت تماسی الرژیک گرفتن شرح حال کامل ، انجام معاینه (دقیق و نیز انجام تست patch ضروری است .

هسته اصلی درمان درماتیت تماسی آلرژیک اجتناب از آلرژی که باعث بیماری شده است می باشد همچنین اجتناب از مواجه پوست با سایر محرکه ها،استفاده از لحافظ های پوستی، پرهیز از خیس بودن طولانی دستها می باشد .

اساس درمان بکار بردن مرطوب کننده ها(emollient) است ترکیبات مورد استفاده باید عاری از مواد نگه دارنده و مواد معطر باشند امولینت ها باید در همه بیماران دچار درماتیت آلرژیک استفاده شوند چرا که باعث پک سه محافظتی برای پوست می شوند،از خارش جلوگیری می کنند،از بروز مکرر حملات خارش و التهاب پوست پیشگیری می کنند و باعث حفظ تعادل چربی پوست می شوند .

یکی از اجزای اصلی درمان استفاده از کورتیکواستروئیدهای موضعی با تجویز پزشک و بصورت کوتاه مدت می باشد .

البته باید توجه داشت گاهی اوقات کورتیکواستروئیدهاب موضعی می تواند خود عامل ایجاد حساسیت در افراد مبتلا به درماتیست تماسی آلرژیک باشند 

داروهایی مانند تاکرولیموس و پیمکرولیموس نیز در درمان این بیماری موثر هستند همچنین در موارد شدید مزمن از داروهای اکوسیت ویتامین A نیز می توان استفاده کرد .

دکتر وحید قبادی دانا

فوق تخصص آسم ، آلرژی و بیماریهای نقص ایمنی

عضو هیات علمی

آخرین مطالب

مطب صادقیه

  • صادقیه، بلوار فردوس شرق، بین شهید مالکی و رامین، پلاک 250، طبقه سوم
  • 44005697 و 44019730

ساعات کاری مطب صادقیه

  • شنبه عصر ساعت 15:00 الی 20:00 

  • چهارشنبه عصر ساعت 15:00 الی 20:00

مطب شریعتی

  • خیابان شریعتی،بالاتر از میرداماد، روبروی ایستگاه مترو شریعتی، خیابان زیبا، پلاک 60، واحد 2
  • 26703770 , 26703670 , 26702070

ساعت کاری مطب شریعتی

  • یکشنبه عصر ساعت 15:00 الی 20:00 

  • سه شنبه عصر ساعت 15:00 الی 20:00
عضویت در خبرنامه