تازه های آلرژی (اخبار)

دکتر وحید قبادی دانا مدیر کلینیک آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران : کنترل و پیشگیری از بیماری های آلرژیک نوید دهنده زندگی بهتر است

مدیر کلینیک فوق تخصصی آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با اشاره به تاثیر بیماری های آلرژیک بر زندگی روزمره بیماران بیان داشت: با توجه به این که اغلب بیماری های آلرژیک کیفیت زندگی افراد را تحت تاثیر خود قرار می دهد، کنترل آنها با روش های پیشگیری و نیز درمان صحیح می تواند نوید دهنده زندگی بهتر برای افراد مبتلا به این بیماری ها باشد.

دکتروحید قبادی دانا در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، شعار کلینیک فوق تخصصی آسم  و آلرژی این نهاد را "کمک به بیماران آلرژیک برای زندگی بهتر" عنوان کرد و گفت:  این مرکز بر اساس معیارهای علمی جهان  و با هدف ارائه خدمات آموزشی  در خصوص بیماری ها و روش های پیشگیری از آنها وهمچنین ارائه خدمات تشخیصی و درمانی  در حوزه های  فارماکوتراپی و ایمونوتراپی به بیماران آلرژیک و کمبود ایمنی ایجاد و با بهره گیری ازکادری مجرب از پزشکان فوق تخصص فعالیت می کند.

مدیر کلینیک فوق تخصصی آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران پیرامون خدمات به روز این کلینیک ازمراحل تشخیصی تا درمان بیماران بیان داشت: در کلینیک فوق تخصصی ایمونولوژی و آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران تمامی مراحل تشخیص و درمان توسط پزشکان فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی صورت می پذیرد و این امکان را برای بیماران فراهم می کند که در صورت نیاز، در زمان مراجعه اولیه تست های تشخیصی لازم انجام شود و نتایج تست های احتمالی در همان جلسه به رویت پزشک مربوطه رسیده و اقدامات درمانی آغاز شود.

دکتر قبادی دانا به آزمایش های متعدد مربوطه در این مرکز اشاره و خاطر نشان کرد: در این کلینیک، با توجه به نوع بیماری فرد و نظر پزشک  تست های تشخیصی متعددی نظیرتست بررسی عملکرد تنفسی موسوم به تست Spirometry ،  تست پوستی بررسی حساسیت به مواد حساسیت زای خوراکی یا تنفسی (Prick Test) و تست سنجش میزان نیتریک اکساید تنفسی (NO breath)  مطابق با اندیکاسیون های مندرج در منابع علمی معتبر روز دنیا انجام می شود.

وی  با اشاره به چند علامتی بودن برخی بیماری های آلرژیک و نقش مهم پزشکان فوق تخصص در تشخیص آن ها، یادآور شد:  بیماری های آلرژیک بیماری های مزمنی هستند که می توانند دستگاه های مختلف بدن از جمله  ریه ها،  پوست، بینی، چشمهاو سیستم گوارشی را درگیر نمایند؛ به طور مثال  در بيماريهاي درماتيت آتوپيك، اگزما، كهير و آنژيوادم بيشترين ارگان درگير پوست، در رينيت آلرژيك و به دنبال آن سينوزيت‌هاي آلرژيك بيني،  در كونژنكتيويت آلرژيك چشم‌ها و در بيماري بسيار با اهميت آسم، ريه‌ها مبتلا مي‌شوند.

مدیر کلینیک فوق تخصصی آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران افزود: اين  ارگان ها مي‌توانند در پاسخ آلرژيك به تنهايي  و يا به همراه هم درگير شوند و به همين دليل  بسياري از بيماران از بیش از يك علامت آلرژي در بدن  شکایت دارند. بنابرین ضروری است که پزشکان شناخت کامل و ویژه ای از بیماری های آلرژیک وعوارض ایجاد شده توسط این بیماری ها را داشته باشند که این امر با توجه به فوق تخصص بودن کادر این مجموعه در رشته آلرژی و ایمونولوژی بالینی محقق شده است.

دکتر قبادی دانا در خصوص نحوه درمان بیماران آلرژیک  گفت: درمان بیماریهای آلرژیک بسته به نوع بیماری می تواند شامل دارودرمانی ، ایمونوتراپی ویا ترکیبی از هر دو روش درمانی باشد، برای مثال افرادی که طبق نظر پزشک معالج از دریافت واکسن آلرژی برای درمان بیماری خود سود خواهند برد ، کاندید ایمونوتراپی می شوند.

وی ادامه داد: ایمونوتراپی به منظور کاهش حساسیت فرد به آلرژن ها انجام می شود. واکسن آلرژی مقادیرتعیین شده استاندارد از یک ماده حساسیت زای خاص است که  با دوز افزایشی طبق جدول زمان بندی شده استاندارد در طی چندین ماه به بیمار تزریق می شود و به مرور زمان باعث تغییر پاسخ ایمنی به آلرژن خاص خواهد شد که در نتیجه در مواجهه های بعدی شخص با آن آلرژن خاص، حساسیتی بروز نکرده و یا کاهش حساسیت چشمگیری دیده خواهد شد.

مدیر کلینیک فوق تخصصی آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با اشاره به روند درمانی داوطلبان دریافت واکسن بیان داشت: بیمارانی که به تشخیص پزشک فوق تخصص داوطلب ایمونوتراپی هستند، باید به مدت 3 سال واکسن دریافت کنند، بدین صورت که بیمارانی که در 6 ماه اول بعد از تزریق واکسن، پاسخ درمانی مطلوب داشته باشند؛ می توانند تا 3 سال ادامه دهند اما اگر پاسخ مناسبی نداشته باشند پس از 6 ماه درمان متوقف می شود.

دکتر قبادی دانا با تبیین اهمیت واکسیناسیون اصولی در درمان بیماری های آلرژیک گفت: واکسیناسیون آلرژی باید در کلینیک مجهز به وسایل احیای بیماران انجام شود و پیش از هر نوبت دریافت واکسن ، بیمار توسط پزشک مربوطه ویزیت شود. همچنین واکسن  باید در شرایط استاندارد تزریق شده وپس از 30 دقیقه از دریافت واکسن مجددا بیمار مورد ویزیت  قرار گیرد.

وی نوع واکسن مصرفی را از دیگر نکات مهم در این حوزه دانست وخاطر نشان کرد: علاوه بر رعایت استانداردها ی واکسیناسیون ، نوع واکسن مصرفی نیز حایز اهمیت است که  واکسن های مورد استفاده در این واحد مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا FDA است.

مدیر کلینیک فوق تخصصی آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران درپایان با اشاره به خدمات آموزشی این مرکز گفت: در این کلینیک خدمات آموزشی از طریق وب  سایت، بروشور و کتاب های آموزشی در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و اطلاعات کافی به بیماران و خانوادهای آن ها در زمینه های مختلف از جمله  شرایط داروهای مصرفی قبل از انجام تست ها ارائه می شود.

دکتر قبادی دانا با تاکید براهمیت آگاهی بخشی به بیماران  و ارائه خدمات آموزشی مناسب به آنها، یادآور شد: ارائه خدمات آموزشی به مراجعین بسیار مهم است به طوری که بیمارانی که تحت آزمایش های پوستی قرار می گیرند باید 5 تا 7 روز قبل از انجام تست هیچ گونه داروی آنتی هیستامینی مصرف نکرده باشند زیرا مصرف این گروه از دارو ها که شامل دیفن هیدرامین، سیتریزین، هیدروکسی زین، لوراتادین، فکسوفنادین و داروهای سرماخوردگی مانند Adult Cold می شوند ، در جواب تست پوستی اختلال ایجاد می کنند.

منبع : سایت جهاد دانشگاهی

 

آخرین مطالب

مطب صادقیه

  • صادقیه، بلوار فردوس شرق، بین شهید مالکی و رامین، پلاک 250، طبقه سوم
  • 44005697 و 44019730

ساعات کاری مطب صادقیه

  • شنبه عصر ساعت 15:00 الی 20:00 

  • چهارشنبه عصر ساعت 15:00 الی 20:00

مطب شریعتی

  • خیابان شریعتی،بالاتر از میرداماد، روبروی ایستگاه مترو شریعتی، خیابان زیبا، پلاک 60، واحد 2
  • 26703770 , 26703670 , 26702070

ساعت کاری مطب شریعتی

  • یکشنبه عصر ساعت 15:00 الی 20:00 

  • سه شنبه عصر ساعت 15:00 الی 20:00
عضویت در خبرنامه