تازه های آلرژی (اخبار)

مدارس فرسوده محیطی مساعد برای ایجاد حساسیت‌های تنفسی
Dec 14
2018

مدارس فرسوده محیطی مساعد برای ایجاد حساسیت‌های تنفسی

دکتر وحید قبادی دانا مدیر کلینیک فوق تخصصی آسم و آلرژی : مدارس فرسوده محیطی مساعد برای ایجاد حساسیت‌های تنفسی

مدیر کلینیک فوق تخصصی آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با بیان اینکه اصول مهندسی ساختمان کلاس های درس می‌تواند در کاهش حساسیت‌های تنفسی موثر باشد، اظهار کرد: مدارس فرسوده می‌توانند محیط مساعدی برای حشراتی همچون سوسک یا حیوانات موزی مانند موش باشند، به طوری که علاوه بر ایجاد آلودگی و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی، احتمال بروز حساسیت و آلرژی را در دانش آموزان افزایش می‌دهند.

دکتر وحید قبادی دانا در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه آسم یک بیماری مزمن است که که با محرک‌های خارجی تشدید می‌شود، افزود: والدین و معلمان باید محیط‌هایی که کودک مبتلا به آسم در آن قرار می‌گیرد را طوری مناسب سازی کنند که از عوامل تحریک کننده این بیماری دور بمانند.

مدیر کلینیک فوق تخصصی آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی ادامه داد: در مکان‌های نمور و با رطوبت زیاد، قارچ‌ها و مایت‌ها‌(‌هیره‌ها‌) رشد می‌کنند که خود می‌تواند عاملی برای افزایش خطر بروز آلرژی در افراد مستعد باشد.

غبارروبی کلاس‌های درس، باید در فواصل زمانی مناسب صورت گیرد

دکتر قبادی دانا با تاکید بر این مطلب که گرد و غبار کلاس‌های درس باید در فواصل زمانی مناسب نظافت شده و غباروبی شوند، گفت: گرد و غبار، موجودات ریزذره بینی به نام مایت‌(هیره‌) وجود دارند که مدفوع و جسد آنها حساسیت زا‌است و می‌توانند در تشدید بیماری آسم تاثیر زیادی داشته باشند.

وی همچنین یادآور شد: نظافت کلاس‌ها و حیاط مدرسه نباید در ساعات حضور دانش آموزان صورت گیرد، چرا که ریز‌گر‌دها و گرد و غبار ناشی از نظافت می‌تواند مشکلات تنفسی ایجاد کند.

مدیر کلینیک فوق تخصصی آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی بیان کرد: استفاده از وایت برد به جای گچ و تخته سیاه از مسائل بسیار ضروری در کلاس‌هایی است که دانش آموز مبتلا به آسم در آن حضور دارد، چرا که وجود پودر گچ در کلاس به خصوص در هنگام شیطنت‌های دانش آموزان و بازی با گچ و تخته پاک کن ممکن است برای دانش‌آموزان مبتلا به بیماری‌های تنفسی خطر‌آفرین باشد.

دکتر قبادی دانا به دود به عنوان یکی از عناصر تحریک کننده بیماری آسم اشاره کرد و گفت: معمولا سرویس مدارس و موتور در ساعات آغاز و پایان مدرسه در مقابل درب مدرسه توقف می‌کنند، این امر باعث ایجاد حجم زیادی از دود در محدوده مدارس می‌شود که خود به تنهایی برای ایجاد حمله شدید آسم در فرد مبتلا به این بیماری کافی است.

والدین باید در خصوص بیماری کودکشان به مربیان اطلاع دهند

وی با بیان اینکه والدین باید داروها و وسایل استفاده از دارو‌های کودک خود را در اختیار معلمان او قرار دهند تا در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد افزود: والدین باید در خصوص بیماری کودکشان به مربیان اطلاع دهند و همچنین معلمان باید با داروهای آسم و محفظه‌هایی همچون آسان نفس، آسم یار یا دم یار که در دارو‌خانه به فروش می‌رسند، آشنا باشند تا در هنگام بروز حمله آسم، جان دانش‌آموز را نجات دهند.

مدیر کلینیک فوق تخصصی آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی توضیح داد: در صورت بروز حمله آسم، مربیان آموزش دیده‌ باید دانش آموز را به جای خلوتی که هوای مناسب جریان داشته باشد، انتقال دهند و فرد را در موقعیتی قرار دهند که راه‌های هوایی او‌ باز باشد و بیمار در حالت راحت تری تنفس داشته باشد و بلافاصله اورژانس را مطلع و اسپری آبی رنگ مورد نظر برای مواقع بروز حمله آسم‌(سالبوتامول) را با استفاده از محفظه تنفسی به کار گیرند.

دکتر قبادی دانا با بیان این مطلب که بیماری آسم در صورتی که کنترل نشود، یک بیماری خطرناک و تهدید کننده زندگی است، افزود: آسم کنترل شده مشکلی را برای کودک ایجاد نمی‌کند و کودک می‌تواند همپای دیگر کودکان در ورزش، بازی‌ها و تحرکات مشارکت کند و نیازی به ایجاد محدودیت در فعالیت‌های فیزیکی چنین فردی وجود ندارد

 

آخرین مطالب

مطب صادقیه

  • صادقیه، بلوار فردوس شرق، بین شهید مالکی و رامین، پلاک 250، طبقه سوم
  • 44005697 و 44019730

ساعات کاری مطب صادقیه

  • شنبه عصر ساعت 15:00 الی 20:00 

  • چهارشنبه عصر ساعت 15:00 الی 20:00

مطب شریعتی

  • خیابان شریعتی،بالاتر از میرداماد، روبروی ایستگاه مترو شریعتی، خیابان زیبا، پلاک 60، واحد 2
  • 26703770 , 26703670 , 26702070

ساعت کاری مطب شریعتی

  • یکشنبه عصر ساعت 15:00 الی 20:00 

  • سه شنبه عصر ساعت 15:00 الی 20:00
عضویت در خبرنامه