پنج شنبه, 25 مرداد 1397

از تشنج ناشی از تب وحشت نداشته باشید!

تشنج ناشی از تب،شایع ترین نوع تشنج در دوران کودکی است.غالبا در بچه های 9 ماهه تا 5 ساله دیده میشود وقبل از 9 ماهگی و بعد از 5 سالگی نادر است.بیش از هر سنی برای شیرخوران 14 تا 18 ماهه پس از تب احتمال ابتلا به تشنج وجود دارد.البته والدین کودکان خود واقفند که هر تبی باعث تشنج نمی شود،بنا براین نباید هر وقت کودکشان دچار تب شد،پیشاپیش نگران تشنج او باشند.وجود سابقه خانوادگی تشنج ناشی از تب ،احتمال بروز تشنج ناشی از تب را در کودک افزایش می دهد.


 

نهایتا اگر شیرخواری که تب داشت ، دچار تشنج شد، به جای دستپاچگی وبی تابی کردن ،شیر خوار را به روی جای نرم وکم خطری مثل تشک منتقل کرده ،به پهلو بخوابانید ونگذارید سر بچه به جلو خم شود.می بایست شرایطی فراهم شود که در اثر حرکات شدید اندامها آسیبی به کودک نرسد ونیز با بازبودن راه عبور هوا تنفس وی به راحتی ادامه یابد.ضربه زدن به صورت یا پشت یاکف پای کودک برای هوشیار کردن او ویا پایان دادن به تشنج کار صحیحی نیست وفایده ای نخواهد داشت.حتی الامکان می بایست تلاش کرد اکسیژن بیشتری به کودک در حال تشنج رسانده شود ،بنابر این حداقل از ازدحام پیرامون او باید پرهیزکرد.استفاده از دیازپام رکتال – که به داخل مقعد شیرخوار در حال تشنج وارد می شود- می تواند در کنترل تشنج موثر واقع شود. 

کودک یا شیرخواری که دچار تشنج شده،هوشیاری خود را از دست میدهد وبا اشاره و یا صدا کردن  نمی توان او را متوجه کرد.ممکن است با چشمهای خود به جایی خیره شود یا سیاهی  چشمها به طور غیر معمول به سمتی منحرف شود.البته می تواند چشمها حالت بسته هم داشته باشند.در این شرایط احتمال دارد شیرخوار دچار رنگ پریدگی صورت ویا کبودی اطراف دهان باشد.ممکن است کودک در حال تشنج ، دچار سفتی وانقباض عضلات اندامها ودست وپا زدن مکرر شود.این حالات از چند ثانیه تا چند دقیقه ممکن است به طول بیانجامد. کودک معمولا پس از پایان تشنج به خواب فرو می رود وبیدار نگه داشتن و جلوگیری از خوابیدن او دردی را دوا نخواهد کرد . چنین کودکی می بایست توسط پزشک متخصص ویزیت ومورد معاینه قرارگیرد.

والدین چنین کودکی میبایست خونسردی خود را به طور کامل حفظ کرده واو را به یک بیمارستان منتقل نمایند.پیش آگهی تشنج ناشی از تب عالی است.یعنی معمولا این تشنج آسیبی متوجه مغز کودک نمی کند،اختلالی در یادگیری  ویا هوش بچه ایجاد نمی کند . تشنج ناشی از تب ، باعث عقب افتادگی ذهنی کودک نمی شود ومشکلی درحرکات اندامها در آینده ایجاد نخواهد کرد.بنابر این می توان گفت این نوع تشنج باعث ایجاد مشکل جسمی ، روحی و مغزی در آینده کودک نخواهد شد.پس پدر و مادر کودکی که دچار تشنج ناشی از تب شده است نباید نگران و وحشت زده باشند.

30% تا 50% این بچه ها ممکن است در صورت تب ، مجددا دچار تشنج شوند. براین اساس ، پزشک متخصص به والدین توصیه خواهد کرد در صورت بروز مجدد تب ، ضمن استفاده از داروی تب بر مناسب ، تا 48 ساعت ازداروی مناسبی مانند دیازپام به منظور پیشگیری از تشنج مجدد ناشی ازتب استفاده نمایند.در بعضی شرایط احتمال تکرار تشنج در اثر تب  برای کودک بیشتر می شود. اگر سن کودکی که دچار این نوع تشنج شده کمتر از یک سال باشد ،یا هنگام بروز تشنج درجه تب پایینی داشته باشد ، یا قبلا تشنج در اثر تب درافراد فامیل درجه اول اتفاق افتاده باشد و یا تشنج  "فرم پیچیده"  داشته باشد ، احتمال ایجاد تشنج مجدد در اثر تب در آن کودک بیشتر خواهد شد . 

"فرم پیچیده" تشنج ناشی ازتب ، به حالتی گفته می شود که مدت تشنج بیش از 15 دقیقه به طول انجامد ، یا تشنج ناشی از تب در مدت 24 ساعت مجددا تکرار شود و یا حرکات اندامها حین تشنج غیر معمول باشد.تشخیص این موارد توسط پزشک معالج صورت می گیرد.طبیعتا این فرم از تشنج نیاز به بررسی بیشتری دارد و احتمال تبدیل شدن به صرع نیز در این فرم از تشنج افزایش می یابد.اما تشنج معمولی ناشی از تب ، در کودکی که از نظر تکاملی نرمال است وبیماری عصبی خاصی ندارد و نیزسابقه ای از وجود بیماری صرع در اعضای فامیل درجه یک خود نداشته است ، در آینده به بیماری صرع تبدیل نخواهد شد.بنابراین باز هم تاکید می شود  "  از تشنج ناشی از تب وحشت نداشته باشید! "

 

دکتر وحید قبادی دانا

متخصص نوزادان ،کودکان ونوجوانان

عضو هیات علمی